Rozgrzewka przed treningiem

Marki

Trusted Shops Oceny

Rozgrzewka przed treningiem - Informacje

Rozgrzewka

Rozgrzewka, podobnie jak rozciąganie, jest istotnym elementem każdego treningu. Mimo to wiele osób pomija tę część zupełnie świadomie, nie zdając sobie sprawy jak wiele ryzykuje. Dobrze wykonana rozgrzewka niesie ze sobą szereg korzyści, wpływając zarówno na bezpieczeństwo jak i efektywność treningu. Bez względu na to jaki rodzaj aktywności wybierzesz, zawsze rozpoczynaj od dobrze przeprowadzonej rozgrzewki.

Dlaczego warto robić rozgrzewkę przed treningiem

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem rozgrzewki jest odpowiednie rozgrzanie mięśni i przygotowanie ich do wysiłku. Zastane i nierozruszane mięśnie będą gorzej pracowały i będą bardziej narażone na kontuzje. W czasie rozgrzewki mięśnie zyskują elastyczność i gibkość, dzięki czemu są mniej podatne na urazy. Podobnie jak stawy, które wytwarzają więcej mazi, przez co mają większy zakres ruchów.

Dzięki rozgrzewce do mięśni dociera większa ilość tlenu i składników odżywczych, umożliwiając wykonanie bardziej efektownego treningu. Dzięki rozszerzaniu naczyń krwionośnych i usprawnieniu przepływu krwi, również mięsień sercowy zostaje przygotowany do czekającego go wysiłku. Szybsza praca układu krążeniowo-oddechowego to więcej tlenu dostarczonego do mięśni. W efekcie jest mniejsze ryzyko dolegliwości po treningu np. bolesnych zakwasów.

Podczas rozgrzewki wzrasta tętno i rośnie temperatura ciała, organizm zaczyna się pocić, uruchamiając jednocześnie naturalną ochronę przed przegrzaniem.

Dobrze wykonana rozgrzewka to również świetne przygotowanie mentalne, pozwalające oderwać się od otaczających spraw i skupić całkowicie na wykonywanym treningu.

Ponadto, osoby, które dobrze wykonają rozgrzewkę, osiągają lepsze efekty w czasie treningu. Dzieje się tak za sprawą tzw. pamięci mięśniowej, która odpowiada za zapamiętywanie określonej sekwencji ruchów.

Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę

Rozgrzewka nie jest skomplikowana, ale by osiągnąć zamierzone efekty, kluczowa jest poprawność jej wykonania. Generalnie przy rozgrzewce obowiązuje zasada, że im dłuższy i bardziej wymagający trening, tym dłuższe i bardziej precyzyjne przygotowanie do niego.

Intensywność ćwiczeń podczas rozgrzewki należy zwiększać stopniowo, nie przekraczając 50% naszych możliwości. Ćwiczenia warto dobierać do rodzaju treningu jaki będziemy wykonywać. Można zacząć od ćwiczeń ogólnorozwojowych, stopniowo przechodząc do ćwiczeń skupiających się na obszarze, który będzie najbardziej eksploatowany podczas treningu.

Kluczowe jest jednak to by rozgrzać wszystkie stawy, zaczynając od góry, stopniowo przesuwając się w dół.

Dla urozmaicenia rozgrzewki możesz wykorzystać sprzęt sportowy. Przy rozgrzewce dobrze sprawdzą się poręcze do ćwiczeń, ławki do ćwiczeń, drabinki. Możesz też wykorzystać skakankę, rower lub hantle.

Pamiętaj, że rozgrzewka, podobnie jak trening ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli nie wiesz jaki sprzęt wykorzystać – skontaktuj się z nami. Pomożemy w doborze odpowiednich przyrządów do ćwiczeń.