trening siłowy

trening siłowy - Informacje

Trening siłowy

Trening siłowy, zwany jest również oporowym. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń, które mają na celu zwiększenie siły oraz masy mięśni i struktur z nimi powiązanych. Ich wzmocnienie następuje na skutek rozciągania i kurczenia pod wpływem siły oporowej.

Wbrew pozorom trening ten nie jest przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Mogą go wykonywać również kobiety, choć jego przebieg może być różny, w zależności od płci.

Trening siłowy może być wykonywany na siłowni, jak również w domu. Dlaczego warto spróbować, od czego zacząć i jaki sprzęt będzie potrzebny by wykonać go samodzielnie – odpowiedzi na pytania znajdziecie poniżej.

Trening siłowy – dlaczego warto

Trening angażuje całe ciało, ale świetnie wpływa również na poszczególne partie ciała. Pomaga wzmacniać mięśnie klatki piersiowej, grzbietu, barków, ramion, nóg czy brzucha. Można zaliczyć go do treningu beztlenowego, ponieważ w większości ma on charakter interwałowy. Okresy aktywności przeplatane są okresami odpoczynku. Intensywność, charakter oraz rodzaj obciążenia może być zróżnicowany, w zależności od preferencji ćwiczącego. Duża różnorodność to nie jedyna zaleta tego rodzaju aktywności.

wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej

Każda sesja treningu siłowego pozwala na spalanie dużej ilości kalorii.  Dzięki temu tkanka tłuszczowa zastępowana jest stopniowo przez masę mięśniową. Im jej więcej tym szybsze tempo metabolizmu, wspomagające utratę zbędnych kilogramów.

wzmacnia ogólną kondycję organizmu

Regularne wykonywanie ćwiczeń siłowych ma korzystny wpływ na całościowe funkcjonowanie organizmu. W szczególności wzmacnia mięsień serca, redukując negatywny wpływ stresu. Ten rodzaj treningu jest zalecany przez American Health Association jako sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca. Dodatkowo obniża poziom złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Trening oporowy poprawia siłę i sprawność

Systematyczna aktywność z ławeczką do ćwiczeń, sztangami czy poręczami zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. Dzięki temu poprawia się ogólna sprawność. Wykonywanie zwykłych czynności, które dotychczas sprawiały problem, staje się łatwiejsze.

Trening siłowy dla mężczyzn i kobiet

Rozpoczynając trening siłowy trzeba określić cel. Od niego będzie bowiem uzależniony przebieg i charakter ćwiczeń. Nie ma jednego, uniwersalnego planu treningowego dla wszystkich. Inaczej będzie wyglądał trening siłowy dla kobiet, którym zależy głównie na wyrzeźbieniu i ujędrnieniu ciała czy pozbyciu się tkanki tłuszczowej. Inny trening siłowy wykonują mężczyźni, którzy chcą przede wszystkim zbudować muskulaturę. U kobiet trening siłowy skupiać się będzie głównie na dolnych partiach ciała, z pominięciem obszaru ramion, u mężczyzn natomiast priorytetem będą mięśnie klatki piersiowej, grzbietu czy ramion, ale również całego ciała.

Trening siłowy w domu – jaki sprzęt sportowy będzie potrzebny

Wykonywanie treningu siłowego w domu jest jak najbardziej możliwe i wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy odpowiedni sprzęt.

Drążki i poręcze – są idealne dla osób zaczynających przygodę z treningiem siłowym, również dla dzieci. Pozwalają wykorzystać własny ciężar do wzmacniania ogólnej sprawności.

Ławki do ćwiczeń – często połączone z drabinkami, oferują szerokie możliwości wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń wzmacniających mięśnie.

Warto też zaopatrzyć się w zestaw do treningu siłowego ze sztangą i obciążeniami. Ważne by rodzaj ćwiczeń oraz ich intensywność dobierać do możliwości własnego organizmu.