Bieżnia czy orbitrek – na czym lepiej ćwiczyć w domu?

Bieżnia czy orbitrek, co lepsze do ćwiczenia w domi

Bieżnia czy orbitrek – wiele osób, które chcą trenować  w domu staje przed tym dylematem. Chcesz kupić sprzęt cardio do domu, ale nie wiesz, co wybrać bieżnię czy orbitrek?

Poniższe wskazówki pomogą Ci podjąć decyzję.  Przekonasz się, że zarówno bieżnia, jak i orbitrek zapewniają doskonały trening cardio i pomogą Ci zrealizować cele treningowe. I na obu tych maszynach cardio podkręcisz tętno i spalisz sporo kalorii.

Bieżnia czy orbitrek – jakie cele zrealizujesz trenując na każdym z tych sprzętów?

Orbitrek- trening – zalety

  1. Trening układu sercowo-naczyniowego na orbitreku w zasadzie nie obciąża kolan, bioder i stawów skokowych. Oczywiście jeśli trenujesz prawidłowo.
  2. W odróżnieniu od bieżni, na orbitreku  wykonasz trening całego ciała, o ile będziesz aktywnie pracować rękami, używając uchwytów. Zaangażujesz górne partie mięśniowe oraz mięśnie centrum. Jeśli chcesz skupić się głównie na dolnej części ciała, możesz zrezygnować z używania uchwytów, koncentrując większość wysiłku na mięśniach nóg i tułowia.
  3. Orbitrek może być nieco bezpieczniejszy od bieżni, ponieważ Twoje stopy nigdy nie opuszczają pedałów. Eliminuje ryzyko upadku lub utraty równowagi.
  4. Podczas gdy niektóre bieżnie wymagają okresowej konserwacji, orbitreki nie wymagają regularnej konserwacji. Konserwacja bieżni wiąże się z nasmarowaniem i ew. wypośrodkowaniem pasa. Jeśli nie chcesz sobie tym zaprzątać głowy, wybierz orbitrek lub bieżnię bezsilnikową.
  5. W zależności od modelu, niektóre orbitreki umożliwiają ruch w tył, umożliwiając angażowanie różnych grup mięśni nóg.

Bieżnia- trening – zalety

  1. Bieganie na bieżni zapewnia bardziej spójny trening, jeśli również biegasz na zewnątrz. Angażujesz wtedy mięśnie łydek, czwrorogłowe, mięśnie grupę kulszowo-goleniowej ( tzw. hamstrings), pośladki i mięśnie bioder. Biegając na bieżni domowej szlifujesz formę do biegania na świeżym powietrzu i przygotowujesz się do startu w zawodach. A gdy pogoda za oknem nie sprzyja aktywności w plenerze, bieżnia domowa jest świetną alternatywą.
  2. W odróżnieniu od orbitreka biegając na bieżni odrywasz stopy od pasa biegowego. Wskutek czego bardziej angażujesz mięśnie brzucha, aby utrzymać ciało stabilnie i pośrodku powierzchni biegowej.
  3. Bieżnie są na ogół krótsze i łatwiejsze do dopasowania np. do mieszkania. Poza tym możesz wybrać bieżnie składane. Orbitreki nie tylko są wyższe, ale wymagają więcej miejsca ze względu na obroty pedałów po elipsie. Co więcej, ćwiczący czasem mają tendencję „poruszania ciałem się na boki” i „podskakiwania” podczas treningu na orbitreku, przestrzeni nad głową. Konkludując – jeśli masz ograniczoną dostępną przestrzeń, wybierz bieżnię, a najlepiej bieżnię składaną.

Bieżnia czy orbitrek – jeśli chcę schudnąć ?

W gruncie rzeczy trening na maszynie cardio sprzyja utracie wagi. Wszystko zależy od wysiłku, jaki chcesz włożyć w trening. Im bardziej zwiększysz opór, nachylenie lub prędkość, tym więcej spalisz kalorii podczas jednej sesji treningowej. Jeśli więc Twoim głównym celem jest pozbycie się zbędnych kilogramów, zarówno trening na bieżni, jak i orbitreku Ci w tym pomogą.

Podsumowanie: wybierz trening, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i pamiętaj, że sprzęt fitness Ci pomoże w realizacji celów, tylko wtedy, gdy będziesz go używać! Wyznaczaj realne cele i zadbaj o swoje zdrowie już dzisiaj i na przyszłość!

0 Comments

Może to też Ciebie zainteresuje

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Trening na rowerze stacjonarnym zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Dowiedz się, czym dokładnie jest indor cycling, jakie są różne...