Jak przebiec 5 km – z pamiętnika przeciętnego biegacza

Jak przebiec 5 km? Nasi koledzy z Life Fitness, naszej głównej marki w ofercie podzielili się z nami historią pewnego „przeciętnego” biegacza. Warto ją przeczytać z okazji światowego dnia biegania ( Global Running Day)

John C. jest pracownikiem Life Fitness, który przebiegł swoje pierwsze 5 km ponad 15 lat temu i od tamtej pory jest zapalonym biegaczem. Nie wyobraża sobie życia bez biegania. Wygląda przeciętnie, nie jak wyczynowy sportowiec, co nie przeszkadza mu w pokonywaniu coraz dłuższe dystansów. Najtrudniejsze są początki.

bieżnia do domu

Jak przebiec 5 km po 30-tce – da się bez problemu

Zapaleni biegacze wyglądają bardzo różni. Biegaja wolno, szybko, są młodzi, w sile wieku. Bieganie to sport uniwersalny. Mój pierwszy bieg, Irish Fest 5K w Milwaukee, zaliczyłem 15 lat temu, w wieku 36 lat. Co mnie do tego skłoniło? Założyłem się z przyjacielem, który stwierdził, że na pewno nie ukończę biegu na 5 km bez zatrzymywania się. To była wystarczająca motywacja, aby rozpocząć treningi. Ukończyłem bieg, wywiązałem się z zakładu i od tamtej pory brałem udział w dziesiątkach wyścigów ulicznych.

trening biegowy

Jak się przygotować do biegu na 5km?

Przygotowanie do pierwszego biegu 5 km może wydawać się trudne, ale dzięki regularnemu treningowi możesz być gotowy w ciągu 8-10 tygodni. Mój trening zaczął się powoli. Przez pierwsze dwa tygodnie zwiększałem liczbę interwałów biegowych i marszowych na bieżni tartanowej. Przez trzy dni w tygodniu wykonywałem następujące ćwiczenia na dystancie 400 m :

Bieg w umiarkowanym tempie: 1 okrążenie

Marsz: 1 okrążenie

Bieg w umiarkowanym tempie: 2 okrążenia

Marsz: 1 okrążenie

Bieg w umiarkowanym tempie: 3 okrążenia

Marsz: 1 okrążenie

Bieg w umiarkowanym tempie: 4 okrążenia

Marsz: 1 okrążenie

Bieg w umiarkowanym tempie: 5 okrążeń

Marsz: 1 okrążenie

Ten dwutygodniowy wstęp nie był strasznie trudny i przygotował mnie do ośmiotygodniowego programu treningowego, z którego korzystałem.

Plany treningowe – dystans 5km

W Internecie można znaleźć niezliczoną liczbę programów treningowych na 5 km, ale naprawdę trudno jest pobić plany treningowe Hala Higdona ( po angielsku). Ten człowiek zna się na bieganiu. Jest znakomitym biegaczem, redaktorem naczelnym Runner’s World i autorem kilku książek o bieganiu. Higdon oferuje opcje treningowe dla biegaczy na wszystkich poziomach zaawansowania i na różnych dystansach. Poniższy trening jest idealny dla początkujących biegaczy na pierwsze 5K. Znajdź w swojej okolicy fajny wyścig, który odbędzie się za kilka miesięcy, i wykorzystaj ten plan treningowy.

Szukasz bieżni domowej lub innego sprzętu i akcesoriów, dzięki którym poprawisz swoją szybkość, dynamikę i siłę?

Skontaktuj się z nami j.grabowski@globalbefit.com

tel. 733 354 511

A jeśli chcesz porozmawiać z biegaczem, to skontaktuj się Marcinem ( m.zapasnik@globalbefit.com), naszym szefem. On biega regularnie i na pewno Ci podpowie najlepsze rozwiązania .

0 komentarzy

Może to też Ciebie zainteresuje

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Trening na rowerze stacjonarnym zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Dowiedz się, czym dokładnie jest indor cycling, jakie są różne...