Jaki trening będzie odpowiedni: Low-Impact czy High-Impact?

FIT TIP – jaki trening wybrać: low-impact czy high-impact?

Duże ciężary czy małe? Rozciągać się czy nie? Przed treningiem czy po?  Trening grupowy czy jednak solo? Wszystkie te pytania tak naprawdę odnoszą się do Twoich osobistych preferencji, jednak jeśli chodzi o wybór między treningiem low-impact i high-impact da się podjąć właściwą decyzję.

Wiemy, że jedna forma treningu cardio będzie lepsza dla Twojego ciała i celów niż inna forma. Co zatem powinieneś wybrać?

Low-Impact

To stretch or not to stretch?CO TO?

Podczas takiego treningu jedna lub dwie stopy przez cały czas dotykają podłoża, dzięki czemu mniej obciążamy stawy. Jednak nie oznacza to treningu, który ma niską intensywność! Najlepszy przykład to godzinne zajęcia ze spinnigu – typowy trening low-impact, który jednak z pewnością nie jest mało intensywny.

DLA KOGO? 

Przede wszystkim dla osób starszych, po wypadkach, z delikatnymi lub chorymi stawami, dla kobiet w ciąży. Jeśli jesteś zupełnie początkujący w sporcie, to również będzie to dobry sposób na wdrożenie się w aktywny styl życia.

JAK?

Wykorzystaj maszyny eliptyczne (orbitreki), schody (steppery), jazdę na rowerze, pływanie, wiosłowanie, marsz i jogę.

High-Impact

CO TO?

Aktywny wypoczynek

Jaki trening jest odpowiedni dla ciebie?

Podczas treningu high-impact obie story mogą w tym samym momencie być oderwane od podłoża. Przykładowe ruchy to skoki, biegi czy wykopy podczas zajęć kickboxingu. Pewne ćwiczenia z rodziny high-impact spalają więcej kalorii niż z grupy low-impact, jednak dają większe ryzyko kontuzji i obciążenia stawów.

DLA KOGO?

Jeśli nie jesteś początkujący i aktywne spędzanie czasu to dla Ciebie żadna nowość, nie masz problemów ze stawami i nie jesteś kobietą karmiącą, wówczas śmiało wypróbuj taki rodzaj treningu.

JAK?

Biegi na dworze lub na bieżni w klubie fitness, skakanka, zajęcia wykorzystujące taniec, skoki, wyskoki, ćwiczenia

 

Zastanów się nad swoimi celami, trybem życia i doświadczeniami, wówczas decyzja: High-IMpact czy Low-impact będzie prosta do podjęcia!

0 Comments

Może to też Ciebie zainteresuje

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Trening na rowerze stacjonarnym zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Dowiedz się, czym dokładnie jest indor cycling, jakie są różne...