ergometr wioślarski

ergometr wioślarski - Informacje

Ergometr wioślarski

Ergometr wioślarski, potocznie zwany wioślarzem, to niepozorne urządzenie o ogromnym potencjale. Początkowo wykorzystywany był przez osoby trenujące wioślarstwo. Z czasem pojawił się na siłowniach i w klubach fitness, stanowiąc istotny element treningu ogólnorozwojowego. Idealnie sprawdza się u osób początkujących jak i bardziej zaawansowanych, dlatego warto mieć go w swojej domowej siłowni.

Wioślarz – jak działa i do czego służy

Budowa wioślarza jest dość prosta.  Ergometr zbudowany jest z ruchomego siedziska, które porusza się po specjalnej szynie. Dodatkowo wyposażony jest w ciąg z uchwytem, dzięki czemu pozwala wykonywać ruchy podobne do tych w trakcie wiosłowania po wodzie. To niepozorne urządzenie oferuje szerokie możliwości treningowe.

Jak ćwiczyć na ergometrze wioślarskim

Ruch wykonywany na tym przyrządzie można podzielić na 4 fazy. Tylko prawidłowe wykonanie każdej z nich gwarantuje bezpieczny i efektywny trening.

Chwyt – pierwsza faza ćwiczenia, która polega na obraniu właściwej pozycji. Należy usiąść na siodełku z ugiętymi nogami, w możliwie najmniejszej odległości od koła zamachowego. Piszczele powinny znajdować się prostopadle do podłoża. Ramiona wyprostowane, a nadgarstki ułożone na tej samej wysokości. Tułów lekko pochylony do przodu.

Przyciąganie – na skutek odjeżdżania na krzesełku do tyłu nogi prostują się. W momencie gdy uchwyt znajduje się na wysokości kolan włączają się ręce, przechodząc do pozycji ugiętej.

Odchylenie – w tej fazie uchwyt zostaje przyciągnięty do brzucha, a sylwetka delikatnie pochyla się. Nie zmienia się natomiast pozycja przedramion, które mają znajdować się równolegle do podłoża.

Powrót – ostatnia faza polegająca do przejścia do pozycji początkowej, chodzi o to by cały ruch wykonać jakby w odwrotnej kolejności. Należy się lekko odchylić, gdy ręce znajdą się na wysokości kolan trzeba je ugiąć, zbliżając się do koła zamachowego.

Istotne jest to by ruch odbywał się płynnie, jedna faza przechodziła dynamicznie w drugą, bez zatrzymywania się.

Jakie efekty daje ćwiczenie na ergometrze wioślarskim

Niewątpliwą zaletę treningu na ergometrze jest to, że poprawia on ogólną wydolność i kondycję całego organizmu, angażując do pracy około 90% mięśni. Przy ćwiczeniach na ergometrze pracuje całe ciało, w szczególności ramiona, ręce, barki, klatka piersiowa, ale również nogi, brzuch czy pośladki. Podczas trwającego godzinę treningu można spalić nawet 1000 kcal!

Jaki ergometr wioślarski wybrać

Wybierając wioślarza, podobnie jak inny sprzęt sportowy, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Gabaryty – powinny być dostosowane do wielkości domowej siłowni, tak by można było bez problemu wykonać trening.

Materiał – zakup sprzętu sportowego to wydatek na wiele lat, dlatego nie warto oszczędzaj na jakości i wybierać produkty sprawdzonych producentów, z dobrą opinią.

Specyfikacja – każdy wioślarz posiada ograniczenia dotyczące np. wagi użytkownika. Warto się do nich stosować by nie uszkodzić sprzętu podczas ćwiczeń.