trening szybkości i zwinności

trening szybkości i zwinności - Informacje

Trening szybkości i zwinności

Szybkość i zwinność to dwie umiejętności, kluczowe dla sukcesu w wielu dyscyplinach sportowych. Treningi szybkościowo-zwinnościowe to rodzaj aktywności, mającej na celu uzyskanie jak największej prędkości, przy jednoczesnej, częstej zmianie kierunku ruchu, w jak najkrótszym czasie. Przyjrzyjmy się bliżej tego rodzaju treningom i sprawdźmy jaki sprzęt sportowy może okazać się przydatny w tego rodzaju aktywności.

Co to jest zwinność

Zwinność, to obok szybkości i siły, jedna z podstawowych umiejętności motorycznych. Określana jest jako dynamiczny ruch całego ciała, ze zmienną prędkością i kierunkiem, w zależności od bodźca zewnętrznego. Zwinność umożliwia szybkie i skuteczne wykonywanie zadań ruchowych, z dużą szybkością i wysoką precyzją. Wysoka zwinność przekłada się na dobre efekty zarówno w sportach drużynowych jak i indywidualnych.

Czym jest szybkość

Szybkość jest cechą motoryczną, określającą zdolność do wykonania ruchu w jak najkrótszym czasie. Szczególną rolę odgrywa w wielu dyscyplinach jak biegi, skok w dal czy piłka nożna. Na szybkość składają się 3 komponenty:

– czas reakcji – ilość czasu jaka upłynęła od momentu podjęcia decyzji o ruchu do czasu jego wykonania,
– czas ruchu – czas od momentu rozpoczęcia ruchu do jego zakończenia,
– częstotliwość ruchów – maksymalna ilość ruchów jaką zawodnik jest w stanie wykonać w określonym czasie.

Korzyści z treningu szybkościowo-zwinnościowego

Ten rodzaj treningu świetnie wpływa na ogólną sprawność całego organizmu. Pozwala wypracować możliwie najkrótszy czas reakcji na określony bodziec, zwiększając przyspieszenie na określonych odcinkach. Trening zwinnościowo-szybkościowy wpływa na poprawę orientacji w czasie oraz przestrzeni, poprawiając koordynację ruchową. Dzięki wysokiej intensywności wpływa na zwiększenie wydolności układu krążenia i oddechowego, a także na wzmocnienie układu kości, mięśni i stawów.

Akcesoria do treningu szybkościowo-zwinnościowego

W naszym sklepie znajdziecie innowacyjne urządzenie treningowe, które pozwoli Wam wykonać efektywny trening zwinnościowo-szybkościowy w domu. BlazePod Trainer to przenośne platformy, obsługiwane za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Umożliwia ona zarządzanie podami i ustalanie własnych programów treningowych lub korzystanie z szerokiego wyboru gotowych treningów. Podświetlane na różne kolory platformy, w określonych sekwencjach, pozwalają na zwiększenie efektywności treningów, poprzez ćwiczenie szybkości reakcji na zapalające się platformy oraz zwinności ruchów. Platformy można przymocować do dowolnego podłoża – począwszy od podłogo, przez drabinki czy worek treningowy. Ich niewielki rozmiar ułatwia zabranie ich w dowolne miejsce, mogą więc być też urozmaiceniem treningu w plenerze.

BlazePod dostępny jest w różnych zestawach i konfiguracjach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb ćwiczącego. Sprawdź szczegóły każdego zestawu i wybierz swój ulubiony. Jeśli masz pytania – skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie.