Jak wybrać bieżnię do domu? – przewodnik krok po kroku

Zakup bieżni do domu to duże przedsięwzięcie, zatem by je Wam ułatwić, zapraszamy do lektury poniższego przewodnika. Praktyczne wskazówki i szereg pytań ułatwią wybranie tej jedynej bieżni, która spełni Wasze oczekiwania.

 

Wyjątkowy przewodnik dla kupujących bieżnię do domu

Jeśli szukasz najlepszej bieżni do swojego domu, cieszymy się, że możemy Ci w tym pomóc!

Rozumiemy, że zakup  bieżni jest dużym zadaniem i możesz czuć się nieco zniechęcony stojąc przed wyborem tej jedynej spośród setek dostępnych modeli. Kto nie czułby się przytłoczony?

Teraz możesz odetchnąć, bo nim doczytasz ten tekst do końca, będziesz miał pełną wiedzę, której potrzebujesz do podjęcia decyzji, z której będziesz zadowolony. To zawsze jest celem w naszej redakcji i z tego jesteśmy dumni.

Najpierw sprawdzimy, o czym musisz pomyśleć przed zakupem. To ważne, bo być może nie potrzebujesz najdroższego modelu, z każdą wymyśloną funkcją, by w pełni spełnił Twojego oczekiwania. Jeśli planujesz głównie lub wręcz tylko chodzić, niekoniecznie jest Ci potrzebna bieżnia dla maratończyków, prawda?

Sprawdzimy czynniki takie jak waga, rodzaj treningu, prędkość czy wznios, ilość miejsca, jaką potrzebujesz, budżet i obowiązkowe cechy w rodzaju amortyzacji, wyświetlacza etc. Zaczynamy!

 

JAK WYBRAĆ BIEŻNIĘ, KTÓRĄ POWINIENEŚ KUPIĆ – ZAWĘŻANIE OPCJI

 

KROK 1 – do jakiego rodzaju treningu będziesz używać swojej bieżni?

Pierwsze pytanie, na które potrzebna jest odpowiedź. Od tego zależy wszystko – począwszy od wielkości silnika, poprzez rozmiar płyty biegowej i jej grubość, na amortyzacji skończywszy.

Jeśli będziesz głównie chodził, wówczas nie ma potrzeby, by wydawać dodatkowe pieniądze na sprzęt, który ma ekstremalnie mocny silnik, potężną płytę biegową i specjalne rolki przeznaczone specjalnie do intensywnego biegania.

Z drugiej strony, jeśli przede wszystkim to będą treningi biegowe, szukać będziesz maszyny, która jest dokładnie do biegania przeznaczona i wytrzyma ciężki trening.

Z kolei planując treningi mieszane, zarówno spacerowe, jak i biegowe, lepiej jest skłonić się w stronę mocniejszego sprzętu, która spokojnie podoła Twoim biegowym sesjom.

 

KROK 2 – wzrost i waga

Kupując bieżnię do treningów w domu, musisz wziąć pod uwagę swój wzrost i wagę. Każdy model bieżni ma swoje ograniczenia wagowe, które – nieprzestrzegane – powodują ryzyko dużo szybszego zużycia pasa biegowego, silnika i deski biegowej – nie wspominając o zagrożeniu urazem czy kontuzją, a tego przecież chcemy uniknąć.

Ważne jest również, że mając lekką nadwagę, możesz preferować wybór bieżni z nieco szerszym pasem biegowym. Zwróć uwagę na limity wagowe. Szybko zauważysz, że lepiej zbudowane i bardziej wytrzymałe modele mają też wyżej ustalony limit maksymalnej wagi użytkownika. To jednak oznacza, że cena może być  wyższa.

Natomiast im wyższy jesteś, tym większą uwagę powinieneś zwrócić dodatkowo i na to, bo dłuższy pas biegowy może okazać się bardziej komfortowy dla Twoich treningów, niż w standardowych modelach.

Bieżnie różnią się rozmiarami pasów i desek biegowych. Wysoka osoba wybierze więc inny model, niż ktoś niższy, użytkownik z nadwagą poczuje się komfortowo na innym sprzęcie niż szczupły maratończyk.

 

KROK 3 – ile miejsca potrzebujesz na swoją bieżnię?

Jeśli dysponujesz ogromem przestrzeni, nie masz czym się przejmować, i ten akapit możesz śmiało pominąć.

Jednakże większość osób ma pewne limity, jeśli o dostępne miejsce chodzi, wpłynie to na modele, które będą miały sens w Twojej sytuacji, czy będą na przykład składane czy bez takiej możliwości. Podobnie będzie to miało znaczenie dla tych osób, których bieżnia nie będzie stała w osobnym pomieszczeniu, a na przykład w salonie czy w sypialni – opcja składania deski biegowej okaże się wówczas idealnym rozwiązaniem.

W ostatnich latach wiele się zmieniło w technologii i o ile kiedyś składane bieżnie miały opinię głośnych i słabych jakościowo, o tyle obecnie modele te są również najwyższej jakości sprzętami. Ważne, by poczytać opinie innych klientów i użytkowników o konkretnym modelu, gdy już zdecydujesz się na wersję składaną.

 

KROK 4 – jaki masz budżet?

Bieżnie do użytku domowego są bardzo zróżnicowane cenowo.  Są modele za kilkanaście tysięcy, są i za kilkaset. Nasza sugestia podczas zakupu bieżni do domu to zawsze zwrócenie się w stronę górnej granicy Twojego budżetu. Jeśli bowiem chodzi o taki sprzęt, dostajesz dokładnie to, za co zapłaciłeś.

Wierzymy, że rozsądnie jest wydać trochę więcej zawczasu i kupić maszynę, która wytrzyma 15 lat, raczej niż decydować się na źle rozumianą oszczędność i kupić coś, co wytrzyma 2 lub 3 lata maksymalnie. Zastanów się więc dobrze i przelicz wszystko dokładnie, bowiem to, co najczęściej słychać, to „żałuję, że nie wybrałem droższwgo modelu”, a nie na odwrót.

Bieżnia za kilkanaście tysięcy wytrzyma kilkanaście lat. Bieżnia za kilkaset – wytrzyma tych lat góra dwa, trzy.

Możesz wziąć również pod rozwagę, jak często i jak długo będziesz na swoim sprzęcie trenował. Jeśli planujesz treningi tylko sporadycznie, raz na jakiś czas, nie ma powodu, by inwestować w najdroższy możliwy model.

 

KROK 5 – jakie funkcje uważasz za absolutnie konieczne?

Dzisiejsze bieżnie domowe to znacznie więcej niż tylko sprzęt do chodzenia lub biegania. Jak mówiliśmy, postęp technologiczny jest ogromny i nawet bieżnie treningowe mają cechy i funkcje, które rzeczywiście poprawiają komfort użytkowania i efektywność treningu. Poniżej wymieniamy niektóre z nich – być może uznasz coś za konieczne dla swojej bieżni?

Wznios:

Chcesz bieżnię, która ma ustawiany wznios? Większość bieżni do użytku domowego am obecnie taką funkcję i umożliwia kilka różnych ustawień, zwykle w zakresie od -3 stopni do +15 stopni. Zapewne słyszałeś, że ilość spalanych podczas treningu kalorii znacznie wzrasta, gdy trening ten polega na biegu lub marszu pod górę.

Moc silnika i prędkość:

To wiąże się z Twoimi planowanymi treningami – ich długością i rodzajem. Jeśli będziesz głównie spacerował lub maszerował, wystarczy bieżnia z mniejszym silnikiem. Jeśli Twoje treningi to długie, intensywne biegi, wówczas silnik musi być mocniejszy.

Wyświetlacz:

Czy chcesz, by Twoja bieżnia miała wyświetlacz? W większości przypadków polecamy jednak model z wyświetlaczem, bo dzięki temu łatwiej osiąga się cele treningowe. Na przykład, można znaleźć modele, które pokazują prędkość, kalorie, czas, wznios czy puls. Jest to i pomocne, i dodatkowo motywujące do uczciwego treningu.

Amortyzacja:

Rodzaj amortyzacji jest istotny, bo odpowiada za to, co i jak czujesz pod stopami. Spróbuj kiedyś pobiegać na bieżni ze słabą amortyzacją – Twoje ciało od razu to odczuje. Jeśli zamierzasz intensywnie i długo trenować, nawet nie myśl o czymś innym niż świetnie amortyzowany pas biegowy. Jeśli masz nadwagę – również!

Ekstra:

Być może marzy Ci sprzęt umiejący coś więcej? Teraz jest możliwy zakup bieżni, która połączy się z Twoją ulubioną aplikacją, a na smartfonie wyświetli Ci informacje o właśnie przeprowadzonym treningu. Półka na książkę? Podłączenie do TV i Internetu? Dotykowy ekran czy wejście USB – w dzisiejszych czasach wszystko to już jest możliwe w Twojej bieżni.

 

PODSUMOWANIE

Bieżnie występują w najróżniejszych modelach, wersjach i opcjach wyposażenia. Są modele tańsze, z podstawowymi funkcjami, i są modele droższe, ze wszystkim, co możesz sobie wyobrazić. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne i dodaj to do specyfikacji swojej wymarzonej bieżni.

 

 

0 Comments

Może to też Ciebie zainteresuje

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Trening na rowerze stacjonarnym zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Dowiedz się, czym dokładnie jest indor cycling, jakie są różne...