9 mało znanych sposobów, jak bieganie wpływa na poprawę naszego zdrowia psychicznego
Zdrowotne efekty biegania kryją za sobą coś więcej niż tylko redukcja stresu.
Gdy poziom stresu niebezpiecznie wzrasta, wielu biegaczy zawiązuje sznurówki, wybiera trasę i już wkrótce ich nastrój się poprawia, a poziom frustracji maleje. Jednak prozdrowotne skutki biegania to nie tylko ta słynna euforia, której biegacze doświadczają i o której tyle mówią. Bieganie – proste, naturalne, efektywne i niedrogie – to jedno z najlepszych remediów na stres, bezsenność, niepokój, depresję, a nawet uzależnienia. Oto kilka sposobów, jak wpływa ono na zdrowie psychiczne.
BIEGANIE REDUKUJE STRES
Jeśli kiedykolwiek wyszedłeś pobiegać po ciężkim dniu w pracy, może zauważyłeś, że po chwili biegu na bieżni lub w parku poziom stresu znacznie zmalał. I rzeczywiście, jednym z najpopularniejszych efektów biegania jest obniżenie poziomu stresu. W dodatku pomaga ono radzić sobie ze stresem w przyszłości i jest świetnym sposobem na „ucieczkę” od bieżących frustracji. Bieganie działa uspokajająco, gdy odnajdziesz swój rytm i poddasz mu się.
BIEGANIE REDUKUJE OBJAWY DEPRESJI
Badania pokazują, że regularne treningi cardio, jak bieganie, mogą zmniejszyć objawy depresji. Niektóre jej rodzaje spowodowane są częściowo niedoborem neurotransmiterów, takich jak serotonina i dopamina. Bieganie pomaga zwiększyć ich produkcję w organizmie, poprawiając tym samym nastrój. Dodatkowym bonusem jest uwolnienie endorfin do krwiobiegu – naturalnych antydepresantów, które z kolei mogą prowadzić do uczucia euforii u biegaczy. U pacjentów ze zdiagnozowaną depresją, którym nadano regularne treningi biegowe, spadł poziom napięcia, zmęczenia i niepokoju.
BIEGANIE REDUKUJE NIEPOKÓJ
Naukowcy wykazali, że systematyczny udział w treningach aerobowych redukuje poziom hormonów stresu we krwi i podnosi i stabilizuje nastrój. Nawet 5 minut ćwiczeń może powodować spadek niepokoju, a u pacjentów tego typu udowodniono mniejsze napięcie mięśni po sesji treningowej oraz mniejszą nadaktywność.
BIEGANIE POMAGA W USTALANIU CELÓW
Według badań, stawianie sobie celów może być ważnym krokiem na drodze wychodzenia z choroby lub zaburzeń psychicznych. Prawidłowe ustalanie celów pomaga również podnieść motywację i rozwinąć nawyk regularnego biegania. Mało tego, nawyk ten pomaga ułożyć dzień i zorganizować jego plan. A gdy lubisz cele naprawdę wysoko postawione, warto pomyśleć nad udziałem w maratonie lub innym publicznym biegu!
BIEGANIE DODAJE PEWNOŚCI SIEBIE
Bieganie może dać ogromne efekty w obszarze Twojej wiary w siebie – szczególnie, gdy jesteś początkujący i widzisz duże postępy dzięki swojemu nowemu zwyczajowi. Z utratą wagi i przyrostem mięśni oraz wzmocnieniem siły i wytrzymałości, Twoja wiara w siebie i pewność siebie poprawiają się. Jako że bieganie jest sportem indywidualnym, wymaga umiejętności polegania na sobie, by czynić postępy i osiągać kolejne cele. Natomiast ukończenie biegu lub maratonu zachęca do jeszcze większej samodyscypliny i jeszcze wyżej ustawionych celów.
BIEGANIE DAJE SZANSĘ NA NOWE KONTAKTY
Innym sposobem, w jaki bieganie uwalnia stres, niepokój i depresję, to interakcje z innymi biegaczami, albo podczas maratonów, albo w klubach i grupach biegowych. Zawieranie nowych znajomości lub wzmacnianie tych już istniejących może okazać się doskonałym wsparciem dla biegaczy borykających się z niepokojem lub depresją. Co więcej, biegowy partner wzmocni Twoją motywację, gdy zacznie braknąć sił.
BIEGANIE POPRAWIA KREATYWNOŚĆ
Jeśli utknąłeś w jakimś miejscu swojego projektu lub problemu albo potrzebujesz przysłowiowej burzy mózgów, spróbuj wyjść pobiegać. Nie tylko w Twoim umyśle zrobi się jaśniej, gdy tylko zaczniesz biec i głęboko oddychać, ale i jeszcze do dwóch godzin po treningu będziesz odczuwał zastrzyk dodatkowej energii i kreatywności.
BIEGANIE POMAGA KONTROLOWAĆ UZALEŻNIENIA
Bieganie, podobnie jak inne formy aktywności fizycznej, to często główne elementy programów wychodzenia z uzależnienia. Poprawia się wiara w siebie i poczucie własnej wartości, co ma ogromne znaczenie dla wychodzących z nałogu alkoholowego lub narkotykowego. To może być bowiem dobrym sposobem na oderwanie swoich myśli od uzależnienia. Również poczucie przynależności do grupy biegaczy i poukładany dzięki treningom plan dnia odgrywają tu niebagatelną rolę.
0 komentarzy