9 mało znanych efektów, jak bieganie wpływa na nasze zdrowie psychiczne

9 mało znanych sposobów, jak bieganie wpływa na poprawę naszego zdrowia psychicznego

Zdrowotne efekty biegania kryją za sobą coś więcej niż tylko redukcja stresu.

runners-2

Gdy poziom stresu niebezpiecznie wzrasta, wielu biegaczy zawiązuje sznurówki, wybiera trasę i już wkrótce ich nastrój się poprawia, a poziom frustracji maleje. Jednak prozdrowotne skutki biegania to nie tylko ta słynna euforia, której biegacze doświadczają i o której tyle mówią. Bieganie – proste, naturalne, efektywne i niedrogie – to jedno z najlepszych remediów na stres, bezsenność, niepokój, depresję, a nawet uzależnienia. Oto kilka sposobów, jak wpływa ono na zdrowie psychiczne.

BIEGANIE REDUKUJE STRES

Jeśli kiedykolwiek wyszedłeś pobiegać po ciężkim dniu w pracy, może zauważyłeś, że po chwili biegu na bieżni lub w parku poziom stresu znacznie zmalał. I rzeczywiście, jednym z najpopularniejszych efektów biegania jest obniżenie poziomu stresu. W dodatku pomaga ono radzić sobie ze stresem w przyszłości i jest świetnym sposobem na „ucieczkę” od bieżących frustracji. Bieganie działa uspokajająco, gdy odnajdziesz swój rytm i poddasz mu się.

BIEGANIE REDUKUJE OBJAWY DEPRESJI

Badania pokazują, że regularne treningi cardio, jak bieganie, mogą zmniejszyć objawy depresji. Niektóre jej rodzaje spowodowane są częściowo niedoborem neurotransmiterów, takich jak serotonina i dopamina. Bieganie pomaga zwiększyć ich produkcję w organizmie, poprawiając tym samym nastrój. Dodatkowym bonusem jest uwolnienie endorfin do krwiobiegu – naturalnych antydepresantów, które z kolei mogą prowadzić do uczucia euforii u biegaczy. U pacjentów ze zdiagnozowaną depresją, którym nadano regularne treningi biegowe, spadł poziom napięcia, zmęczenia i niepokoju.

jogging-1

BIEGANIE REDUKUJE NIEPOKÓJ

Naukowcy wykazali, że systematyczny udział w treningach aerobowych redukuje poziom hormonów stresu we krwi i podnosi i stabilizuje nastrój. Nawet 5 minut ćwiczeń może powodować spadek niepokoju, a u pacjentów tego typu udowodniono mniejsze napięcie mięśni po sesji treningowej oraz mniejszą nadaktywność.

BIEGANIE POMAGA W USTALANIU CELÓW

Według badań, stawianie sobie celów może być ważnym krokiem na drodze wychodzenia z choroby lub zaburzeń psychicznych. Prawidłowe ustalanie celów pomaga również podnieść motywację i rozwinąć nawyk regularnego biegania. Mało tego, nawyk ten pomaga ułożyć dzień i zorganizować jego plan. A gdy lubisz cele naprawdę wysoko postawione, warto pomyśleć nad udziałem w maratonie lub innym publicznym biegu!

BIEGANIE DODAJE PEWNOŚCI SIEBIE

Bieganie może dać ogromne efekty w obszarze Twojej wiary w siebie – szczególnie, gdy jesteś początkujący i widzisz duże postępy dzięki swojemu nowemu zwyczajowi. Z utratą wagi i przyrostem mięśni oraz wzmocnieniem siły i wytrzymałości, Twoja wiara w siebie i pewność siebie poprawiają się. Jako że bieganie jest sportem indywidualnym, wymaga umiejętności polegania na sobie, by czynić postępy i osiągać kolejne cele. Natomiast ukończenie biegu lub maratonu zachęca do jeszcze większej samodyscypliny i jeszcze wyżej ustawionych celów.

BIEGANIE DAJE SZANSĘ NA NOWE KONTAKTY

Innym sposobem, w jaki bieganie uwalnia stres, niepokój i depresję, to interakcje z innymi biegaczami, albo podczas maratonów, albo w klubach i grupach biegowych. Zawieranie nowych znajomości lub wzmacnianie tych już istniejących może okazać się doskonałym wsparciem dla biegaczy borykających się z niepokojem lub depresją. Co więcej, biegowy partner wzmocni Twoją motywację, gdy zacznie braknąć sił.

running-3

BIEGANIE POPRAWIA KREATYWNOŚĆ

Jeśli utknąłeś w jakimś miejscu swojego projektu lub problemu albo potrzebujesz przysłowiowej burzy mózgów, spróbuj wyjść pobiegać. Nie tylko w Twoim umyśle zrobi się jaśniej, gdy tylko zaczniesz biec i głęboko oddychać, ale i jeszcze do dwóch godzin po treningu będziesz odczuwał zastrzyk dodatkowej energii i kreatywności.

BIEGANIE POMAGA KONTROLOWAĆ UZALEŻNIENIA

Bieganie, podobnie jak inne formy aktywności fizycznej, to często główne elementy programów wychodzenia z uzależnienia. Poprawia się wiara w siebie i poczucie własnej wartości, co ma ogromne znaczenie dla wychodzących z nałogu alkoholowego lub narkotykowego. To może być bowiem dobrym sposobem na oderwanie swoich myśli od uzależnienia. Również poczucie przynależności do grupy biegaczy i poukładany dzięki treningom plan dnia odgrywają tu niebagatelną rolę.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to też Ciebie zainteresuje

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Trening na rowerze stacjonarnym zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Dowiedz się, czym dokładnie jest indor cycling, jakie są różne...