Dlaczego nie chudnę, choć biegam?

Wiele osób rozpoczyna przygodę z bieganiem, by schudnąć i to wydaje się być dobrym pomysłem – bieg spala dużo kalorii, więc zakładamy, że schudniemy.

W rzeczywistości jednak niektórzy stwierdzają, że nie tracą na wadze – inni, że wręcz tyją lub po utracie kilograma czy dwóch trafiają na „mur” i waga ani drgnie. Co się tak naprawdę dzieje? Odpowiedź to kilka czynników, które odgrywają tu niemałą rolę.

ZA DUŻO KALORII

Po pierwsze, być może po prostu jesz zbyt dużo. Nawet jeśli regularnie biegasz, jeśli nie spalasz kalorii, które konsumujesz, nie zobaczysz różnicy w wadze. Mało tego, po treningu możesz być głodny i zjeść więcej niż byś zjadł w ogóle nie biegając. Podziel więc dzienny przydział kalorii na cały dzień, na 5 lub nawet 6 posiłków, byś nie umierał z głodu po treningu, ale i nie przejadał się.

Ważne! Zapominamy czasem, że kalorie są także w napojach i to może być powodem niewielkich różnic na wadze. Soki owocowe, słodzone napoje dla biegaczy, popularne „energetyki”, wody smakowe – tu wszędzie znajdziesz cukier. Zwykła woda spełni jednak zadanie nawodnienia organizmu, więc z płynnych kalorii możesz śmiało zrezygnować.

MIĘŚNIE WAŻĄ WIĘCEJ NIŻ TŁUSZCZ

Inna przyczyna, dla której nie widzisz spektakularnych spadków wagi, to fakt, że twoje mięśnie rozwijają się, a są one cięższe od tkanki tłuszczowej. Nawet więc jeśli waga nie pokazuje mniej kilogramów, procentowy udział tkanki tłuszczowej w organizmie może spadać, jednak ponieważ zajmujące jej miejsce mięśnie są cięższe, możesz mieć wrażenie, że nic się nie zmienia. Spróbuj więc się zmierzyć, zamiast ważyć – czy ubrania nie stały się przypadkiem nieco luźniejsze? Zwróć też uwagę na swoje samopoczucie.

USTAL ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE

Jeszcze raz o kaloriach – ustal dokładne zapotrzebowanie kaloryczne twojego organizmu, biorąc pod uwagę stan zdrowia, częstotliwość i rodzaj treningów, tryb życia. To naprawdę ważne, by twoje treningi zaczęły przynosić efekty, których potrzebujesz. Mówi się, że „ciało robi się w kuchni” i szacuje się, że około 30% tego, jak wyglądasz, to efekt aktywności sportowej. Pozostałe 70% to rezultat odżywiania.

ZRÓŻNICUJ BIEGI

Jest duża szansa, że przy zmianie rodzaju treningów, zaczniesz zauważać efekty w postaci spadku wagi. Jeśli bowiem każdy bieg wygląda tak samo – takie samo tempo, ten sam dystans – organizm się przyzwyczaja. A do spadku wagi potrzebne są zmiany i wyzwania – pomyśl o wprowadzeniu interwałów: okresów krótkiego sprintu lub spaceru naprzemiennie z biegiem. Zmieniaj trasy, podłoża, czas i tempo treningów. Zmotywujesz swój organizm do większego wysiłku. I o to nam chodzi!

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to też Ciebie zainteresuje

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Trening na rowerze stacjonarnym zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Dowiedz się, czym dokładnie jest indor cycling, jakie są różne...