Prywatne studio jogi
Life Fitness zachęca wszystkich, by pozostali aktywni: czy ćwiczą w domu, czy w klubie lub siłowni. Modernize, strona poświęcona zaopatrywaniu właścicieli domów w przewodniki, wskazówki ekspertów oraz narzędzia niezbędne do bezproblemowego przeprowadzenia dowolnego projektu we własnym domu, oferuje serię artykułów, które pozwolą każdemu na stworzenie perfekcyjnej, domowej siłowni.
O Autorze: Erin Vaughan mieszka w Austin (Teksas), gdzie na stałe współpracuje z modernize.com.
Joga w domu
Bez względu na to, czy prowadzisz zajęcia jogi, czy też prywatne studio jogi chcesz mieć na własny użytek, garaż przekształcony w pokój do jogi zwiększy Twoją motywację i zaangażowanie w treningi. Jak zapewne wiesz, otoczenie, w jakim trenujesz, ma ogromny wpływ na jakość Twoich ćwiczeń. Z dala od codziennych stresów, osobna przestrzeń w garażu pozwoli Ci na większe skupienie, a może nawet odświeży Twój zapał do pracy nad ciałem.
Zaprojektowanie studia do jogi oznacza przemyślenie, jak różne materiały, oświetlenie i inne czynniki wpływają na nasze emocje i komfort psychiczny. Drobne różnice w oświetleniu, kolorze czy temperaturze pomieszczenia mogą
mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie, nieraz nawet większy, niż moglibyśmy przypuszczać. Poniżej omawiamy czynniki, nad którymi warto się zastanowić przed rozpoczęciem remontu.
Przemyśl izolację swojej przestrzeni
Nie musisz być profesjonalistą w każdym calu, by wiedzieć, jak ważna dla Twoich ćwiczeń jest temperatura w pomieszczeniu. Zimno zmniejsza elastyczność, a niewystarczająco zabezpieczony pokój nie będzie zbyt komfortowy zarówno podczas letnich upałów, jak i zimowych mrozów. Jeśli Twój garaż nie jest jeszcze ocieplony, możesz zdecydować się na izolację i płyty kartonowo-gipsowe, a także różnego rodzaju uszczelki. Biorąc pod uwagę szacunek wielbicieli jogi do Ziemi, być może sprawdzisz nawet wpływ użytych materiałów na środowisko albo zdecydujesz się na specjalne tworzywa z recyklingu.
Naturalne podłoże
Wielu ćwiczących jogę wybiera jako podłogę drewno, wytrzymałe i w jasnych, naturalnych kolorach. W szczególności bambus jest delikatnie elastyczny, co daje wrażenie miękkości pod stopami, a jego tekstura i miodowy odcień dodają otoczeniu spokoju. Poszukaj materiałów, które będą w zgodzie z duchem Twoich treningów i zapewnią czyste i naturalne. Jeśli preferujesz nawet bardziej miękkie podłogi, wówczas dobrym pomysłem może być korek – naturalnie elastyczny, o specjalnej budowie, dzięki czemu zapewnia dobre ocieplenie zimą oraz izolację od upału latem. Zarówno bambus, jak i korek, są jednak kosztowne. Jeśli więc Twój budżet mógłby tego nie wytrzymać, wybierz dobrą jakościowo podłogę laminowaną.
Wybierz paletę kojących barw
Kolor naprawdę wpływa na nasze emocje i reakcję na otoczenie. W studio do jogi zapraszający, uspokajający efekt byłby idealny. Oczywiście, nasza reakcja na różne odcienie jest sprawą indywidualną, jednakże zawsze zdawaj się na intuicję. Popularnymi tonami są różne odcienie bieli, ziemistych zieleni i delikatnych żółci. Niektórzy mogą nawet zdecydować na całkowitą rezygnację z farb i na ścianach zamontują różnego rodzaju drewniane panele, wprowadzające naturalną harmonią do otoczenia. Bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujesz, upewnij się, że jego powierzchnia jest gładka i zapewni komfort oraz stabilność podczas każdej pozycji, wymagającej podparcia ściany.
Dopasuj oświetlenie do swoich potrzeb
Prywatne studio jogi to także oświetlenie, które jest związane zarówno z Twoim gustem i preferencjami, jak i paletą kolorów, jakie wybierzesz. Wielu ludzi uważa, że naturalne oświetlenie dopełnia wrażenie równowagi w podczas ich sesji. Z kolei inni chcą dokładnie kontrolować jasność za pomocą czujników ściemniania. Jeśli należysz do pierwszej grupy, sufitowy świetlik lub szerokie okno będą dobrym wyjściem – szczególnie gdy za oknem jest piękna sceneria. Jeśli jednak w Twoim stylu bardziej jest oświetlenie elektryczne, postaw na ciepłą, kojącą poświatę.
Przy tak urządzonej przestrzeni, ciepłej, kojącej i harmonijnej, możesz już nigdy nie chcieć wyjść ze swojego studia do jogi!
0 komentarzy