Rower stacjonarny do domu – jaki wybrać?

Jaki rower stacjonarny do domu: poziomy czy pionowy?

Rower stacjonarny do domu,  – gdy myślimy o takim sprzęcie przed oczami pojawia nam się obraz standardowego modelu, który również dominuje np. w klubach fitness, czyli roweru pionowego. To klasyczny rower treningowy , dla osób w dobrej formie, nie mających żadnych problemów zdrowotnych.  Do rowerów pionowych rozbudowanych o dodatkowe funkcje i odwzorowujące biomechanikę roweru szosowego zaliczymy także rowery spinningowe czy rowery do indoor cyclingu ICG . Charakterystyczna konstrukcja rowerów spinningowych z kołem zamachowym i unikalną budową kierownicy umożliwia trening również w pozycji stojącej. Dzięki temu wzmocnisz pośladki i tylne mięśnie ud. Specyficznym rowerem treningowym pionowym angażującym dolne i górne partie mięśniowe jest air bike , rower powietrzny, np. w studiach crossfitowych. Oferuje intensywny trening interwałowy, dlatego docenią go bardziej zaawansowani użytkownicy. Z kolei rowery stacjonarne poziome ze względu na swoją konstrukcję i łatwość zsiadania i wsiadania rekomenduje się początkującym, osobom w trakcie rehabilitacji, seniorom, czy osobom ze znaczną nadwagą.

Rower spinningowy do domu

Rowery stacjonarne pionowe i poziome – różnice w budowie

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że oba z wymienionych typów rowerów stacjonarnych znacząco się różnią. Przede wszystkim rozmiarem – konstrukcje poziome są o wiele dłuższe oraz rodzajem siodełka/siedziska. Pedały w rowerach poziomych znajdują się z przodu.

 Kolejną widoczną różnicą konstrukcyjną jest umiejscowienie uchwytów z czujnikami pomiaru tętna. W rowerach pionowych znajdują się w przedniej części maszyny , z kolei w rowerach poziomych są zamontowane po obu stronach siedziska. Dzięki temu spełniają swoją funkcję i jednocześnie zapewniają wygodę. W rowerach poziomych siedzisko z oparciem jest większe i dzięki temu stabilniejsze. Dlatego też można je ustawić w przód-tył, a w niektórych  modelach można też regulować nachylenie oparcia.

Rower stacjonarny do domu

Rower stacjonarny pionowy – efekty i atuty

Biorąc pod uwagę zakup roweru pionowego, musimy przede wszystkim zastanowić się czego oczekujemy od treningu. Tradycyjne rowery stacjonarne pionowe odwzorowują jazdę na rowerze szosowym. Różnią się między sobą przede wszystkim komfortem siodełka, liczbą programów treningowych i konsolą (wyświetlaczem). Standardowe rowery stacjonarne pionowe dostarczają podstawowych informacji o treningu jak szybkość, poziom oporu, dystans, czy spalone kalorie oraz zakres tętna. Z kolei rowery pionowe do domu z górnej półki  zapewniają dużo opcji treningowych i rozrywki ( jak łączność z Internetem, trasy wirtualne, kompatybilność z aplikacjami fitness itp). Te dodatkowe funkcje sprawiają, że jesteśmy bardziej zmotywowani do treningu.

rower stacjonarny pionowy Life Fitness C3

Więcej wrażeń, więcej radości z treningu – indoor cycling

Jeśli chcemy „wyciągnać” maksimum korzyści, emocji a przy okazji wzmocnić nie tylko nogi, ale też pośladki, łydki i mięśnie centrum wybór może być jeden. Rowery ICG od modelu IC5 wzwyż zapewniają doskonałe wrażenia z jazdy, które przypominają kolarstwo szosowe. Przeczytaj artykuł na naszym blogu i poznaj 8 powodów, dla których warto trenować indoor cycling

 Dzięki wyświetlaczowi i kompatybilności z dedykowaną bezpłatną aplikacją ICG APP oraz systemowi Coach by Color możemy w pełni spersonalizować trening pod siebie, swój stopień wytrenowania.  To ułatwia monitorowanie wyników i bardzo motywuje do wysiłku. Jeśli kochasz jazdę na rowerze i poszukujesz dodatkowych wyzwań i bodźców, zakochasz się w rowerach ICG od pierwszej jazdy. Treningi z instruktorem i wirtualne trasy wokół całego globu dostępne są w płatnej wersji aplikacji ICG APP Premium ( na ioS i Android)

rower stacjonarny dla zaawansowanych

Rower stacjonarny poziomy dla kogo?

Rower poziomy poleca się osobom rozpoczynającym przygodę z aktywnością fizyczną . Ze względu na układ siedziska i pedałów, odciążasz kręgosłup. Z tego powodu zaleca się go sobom początkującym, ale także zmagającym się z nadwagą lub w trakcie rehabilitacji. To też bardzo dobry wybór dla starszych użytkowników. Oparcie dodatkowo podpiera plecy oraz zwiększa komfort, można więc bez obaw prowadzić na nim bezpieczne treningi.

rower stacjonarny poziomy dla kogo

Rowery poziome jak np Life Fitness RS3 do domu również dostarczają informacji o parametrach treningu, a w uchwytach po obu stronach siedziska są czujniki tętna. Urządzenia treningowe należy więc dobierać zgodnie z indywidualnymi preferencjami, poziomem zaawansowania, stanem zdrowia, a także dostępnym miejscem w domu.

0 Comments

Może to też Ciebie zainteresuje

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Trening na rowerze stacjonarnym zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Dowiedz się, czym dokładnie jest indor cycling, jakie są różne...