Wiosłowanie na ergometrze – dlaczego warto?

Ergometr wioślarski – 4 główne korzyści z treningu

1. Idealna kombinacja: Niska intensywność, duży wydatek kaloryczny

Wiosłowanie na ergometrze to trening wszechstronny i mało obciążający stawy, dlatego odpowiedni dla osób o różnym poziomie sprawności, a nawet po urazach. Mimo niskiej intensywności (low- impact) można spalić od 400 do 500 kalorii na godzinę.

2. Wiosłowanie na ergometrze – wszechstronny trening

Na wioślarzu wykonamy trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) lub trening wytrzymałościowy. Wiosłowanie poprawia wydolność aerobową (pojemność minutową serca), wpływa dobroczynnie na na serce, płuca i ogólny stan zdrowia. Ponadto, dzięki angażowaniu mięśni nóg i oporu, wiosłowanie na ergometrze buduje siłę i wytrzymałość dolnych partii mięśniowych.

Regulacja oporu = kontrola intensywności treningu na wioślarzu

W niektórych wioślarzach jak np. First Degree Fitness czy Life Fitness Heat Row możemy precyzyjnie ustawić  zakres oporu.  Dzięki temu użytkownicy mogą wybrać trening  na siłę i wytrzymałość dolnych partii mięśniowych lub trening aerobowy.  Dzięki możliwości regulacji oporu użytkownik zyskuje precyzyjną kontrolę nad intensywnością treningu, zarówno aerobowego jak i interwałowego.

3. Wiosłowanie na ergometrze – trening całego ciała

Wiosłowanie angażuje około 85% mięśni. Podczas gdy bieganie, spacer, czy jazda na rowerze, angażują dolne partie mięśniowe, wiosłowanie zapewnia trening całego ciała. Wiosłując na ergometrze wioślarskim, angażujemy około 60% dolnych partii mięśniowych, 30% mięśni centrum i 10% górnych partii mięśniowych.  

Zatem użytkownik angażuje każdy obszar ciała i może zmienić intensywność i rodzaj treningu poprzez kontrolowanie oporu, kadencji (uderzeń na minutę) i intensywności pociągnięć.  Wiosłowanie to istna hybryda treningu aerobowego i  wytrzymałościowego.

4. Aktywacja tylnej taśmy mięśniowo-powięziowej i poprawa postawy

Ćwiczący mogą odczuć, że wiosłowanie przypomina martwy ciąg i wyciskania na suwnicy, gdy odpychają się nogami. Ruch ten aktywuje tylną taśmę mięśniowa, w tym mięśnie pośladkowe. To bardzo potrzebne, właśnie ze względu na osłabienie siły mięśni grupy kulszowo-goleniowej. Jedną z przyczyn ich osłabienia jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej.

Wiosłując na ergometrze wzmocnimy mięśnie centrum oraz tylną taśmę mięśniową oraz poprawimy postawę. Najważniejsza jest prawidłowa technika, by cały czas zaangażowane były mięśnie centrum i a ruch odbywał się w stawie biodrowym, a nie poprzez zaokrąglanie pleców. Ćwiczący muszą być świadomi ułożenia kręgosłupa podczas całego ruchu pociągnięcia, aby odczuć dobroczynny wpływ treningu na ergometrze na postawę.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to też Ciebie zainteresuje

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Trening na rowerze stacjonarnym zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Dowiedz się, czym dokładnie jest indor cycling, jakie są różne...