Trening siłowy w domu – co musisz wiedzieć

Trening siłowy w domu plan 

Wykonując ćwiczenia siłowe możesz zbudować masę mięśniową, poprawić wytrzymałość, zredukować tkankę tłuszczową i doładować baterie. Jednak, by zrealizować te cele musisz dopasować ćwiczenia siłowe w domu  do indywidualnych predyspozycji i koniecznie zadbać o prawidłową technikę, by uniknąć kontuzji. Niebagatelną rolę odgrywa przy tym wyposażenie – możesz wybierać spośród bogatej gamy maszyn i akcesoriów, wolnych ciężarów.

Atlasy do ćwiczeń w domu

Trening siłowy dla mężczyzn – w tym przypadku sprawdzą się wielofunkcyjne urządzenia na których zrobisz wiele ćwiczeń na różne partie mięśniowe  atlasy domowe, dużą popularnością cieszą się także bramy i modele łączące funkcjonalności obu rozwiązań. Atlasy domowe wymagają są to kompaktowe maszyny, umożliwiające w zróżnicowane ćwiczenia na wybrane partie mięśniowe. Atlasy o predefiniowanym torze ruchu takie jak Life Fitness G2 Life Fitness G4 ( sprawdzą się również w przypadku kobiet i osób początkujących. Oferują naturalny tor ruchu określony konstrukcją maszyny i bezpieczny trening. Warto zwracać uwagę zwłaszcza na modele przystosowane do potrzeb użytkowników o różnym wieku i poziomie zaawansowania. Z kolei brama G7 z wyciągiem zadowoli bardziej wymagających i nieco bardziej zaawansowanych ćwiczących, których interesuje trening funkcjonalny oraz dowolny tor ruchu. Wszechstronny trening, instrukcje, jak wykonać poszczególne ćwiczenia siłowe i niemal nieograniczona liczba ćwiczeń, to atuty tej maszyny. 

Atlas domowy Life Fitness G7

Atlasy domowe, czyli minisiłownia w domu

 Tego typu konstrukcje pozwalają na wykonanie kompleksowego zestawu ćwiczeń siłowych w wielu wariantach. Zrobisz na nich ćwiczenia na klatkę, ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia na ramiona, ćwiczenia na uda i wiele innych. Większość atlasów ma w zestawie  regulowaną ławkę treningową, na której wykonasz wiele wariantów wyciskania.  Należy sprawdzić, czy konstrukcja wybranego modelu pozwala na ustawienie go w mieszkaniu tak, aby jego użytkowanie było wygodne dla domowników.

Trening siłowy w domi

Ćwiczenia z wolnymi ciężarami

Trening siłowy w wielu przypadkach nie zakłada jednak wykorzystywania atlasów i bram, a jedynie dedykowanych obciążeń. Te w zależności od rodzaju preferowanej aktywności mogą mieć jedną z kilku form. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie hantle oraz kettlebell. Dostępne są jako pojedyncze elementy o różnej wadze tak jak np. Signature Commerce Kettlebell; można je także zamówić w pełnych zestawach wraz z pasującymi stojakami.

 Ich zaletą są zdecydowanie mniejsze wymiary, dzięki czemu osoby trenujące w niewielkich mieszkaniach nie muszą martwić się o ich przechowywanie. Lżejsze obciążenia nadają się do stosowania np. podczas wykonywania ćwiczeń cardio. Cięższe sztangi mogą być natomiast wykorzystywane do efektywnego treningu domowego na ławeczce czy w klatce treningowej. Wolne ciężary są przy tym specjalistycznie opracowywane tak, aby możliwe było ich wykorzystanie przez użytkowników o zróżnicowanej budowie ciała.

Trening siłowy w domu dla mężczyzn

Trening siłowy efekty – dobierz sprzęt do Twoich indywidualnych predyspozycji

Najważniejsze w doborze sprzętu i domowym treningu siłowym jest dopasowanie go do własnych możliwości, aby był on w pełni bezpieczny. Szczególną uwagę powinny zwracać osoby dopiero rozpoczynające przygodę z tego typu ćwiczeniami. Dotyczy to zarówno atlasów i bram, jak i wolnych ciężarów. Stąd też jednym z najlepszych rozwiązań okażą się maszyny z predefiniowanym torem ruchu, który znacząco zmniejszają ryzyko kontuzji i pozwalają opanować prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń.

 Podczas treningu z hantlami, sztangą lub kettlebell największe znaczenie ma natomiast technika. Dlatego warto się skonsultować z profesjonalnym trenerem. Każdy typ treningu siłowego musi odbywać się także z obciążeniem nieprzekraczającym możliwości ćwiczącego. Ważny jest również prawidłowy dobór poszczególnych ćwiczeń, który zapewni optymalne wyniki dopasowane do oczekiwań wykonującej je osoby.

Przeczytaj też nasz wskazówki , jak urządzić domową siłownię w piwnicy, salonie, garażu czy sypialni

 Masz pytania? Chętnie odpowiemy. Napisz do nas lub zadzwoń

m.zapasnik@globalbefit.com + 48 509 988 068

0 komentarzy

Może to też Ciebie zainteresuje

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Indoor cycling – jakie daje efekty?

Trening na rowerze stacjonarnym zdobywa coraz większą popularność w świecie fitnessu. Dowiedz się, czym dokładnie jest indor cycling, jakie są różne...